Законодавчо:
майже не захищені
За даними Washington Post, Україна входить в Топ-10 країн світу за найбільшою кількістю тварин, зокрема, безпритульних. Перше місце у цьому рейтингу відведено Америці, щоправда, там бездомних тварин практично немає.
Чи зустрічали ви на добропільських вулицях трилапого рудого собаку? Чи сірого без хвоста? Чи тварин з кліпсами у вухах? Або ж маленьких цуценят, які зимують попід якимось гаражем? Так, у нас їх чимало – викинутих на вулицю, як непотрібна річ. Рудих чи чорних, малих чи великих, іноді скалічених і заляканих, а іноді – знервованих і розлючених – чи то на свою собачу безпритульну долю, чи то на господарів, що кинули напризволяще вірного друга… І з роками їх не стає менше…
Одна з головних причин того, чому на вулицях країни так багато безпритульних чотирилапих – відсутність законодавства, яке могло б регулювати ці процеси і не дозволяло жорстокого людського ставлення до тварин, вважають їх захисники.
У розвинених країнах проблему з безпритульними тваринами вирішують тільки гуманними методами. До того ж, там доводиться платити податок на утримання тварини. Наприклад, в Німеччині щорічний податок на першу собаку – близько 150 євро, якщо ж господарі мають двох і більше – податок збільшується майже вдвічі. До речі, саме Німеччина стала першою країною в світі, яка внесла захист тварин до Конституції.
За кинуту напризволяще тварину там призначають величезні штрафи – до 25 тис. євро, а знайти того господаря, який позбувся свого вихованця, зовсім не складно, адже тваринам надаються ідентифікаційні номери.
У Таїланді штрафи поменше – близько 5000 бат (близько 130 євро). Якщо ж викинути тварину на вулицю в Італії, можна, навіть, потрапити на рік за грати і сплатити 10 тис. євро штрафу.
А ось в Україні, де немає законодавчої бази, яка б захищала права тварин, наші співвітчизники все частіше кидають їх напризволяще, розуміючи, що жодного покарання за це не понесуть. Щоправда, перші кроки у цьому напрямку Верховна Рада спромоглася зробити минулого року – ухвалила закон №5119-1, який за знущання над тваринами передбачає штрафи. Але ж на цьому і зупинилась – покарання за викинутого на вулицю чотирилапого вихованця досі немає.
Добропілля – на гуманному шляху
А що ж Добропілля? Воно не залишилось осторонь проблеми хвостатих безпритульних у місті – в квітні минулого року депутати міськради ухвалили рішення про створення комунального підприємства «Вірність», яке і опікуватиметься чотирилапими. У грудні ті ж депутати виділили і місце, де розташовуватиметься підприємство.
В далекоглядних планах «Вірності» – створити стерилізаційний центр для тимчасового утримання тварин, де також надаватимуться послуги кінолога і ветеринарні. Прагнуть і майданчик для вигулу собак облаштувати. А оскільки залишається гострим питання поховання чотирилапих вихованців, на підприємстві запланували і колумбарій (місце захоронення) для домашніх улюбленців. Але ж чи стануть ці плани реальністю – покаже час.
Директор «Вірності» Вікторія Жидкова наголошує – на все потрібні кошти, зокрема, і на оформлення земельної ділянки, де розташовуватиметься КП. Наразі вирішується питання виділення бюджетних коштів на стерилізацію безпритульних тварин, укладаються угоди з ветеринарами про надання таких послуг в місті, оскільки власних ресурсів для стерилізації у комунального підприємства поки що немає. Також планують створити громадську раду при КП, щоб зробити діяльність підприємства прозорішою і відкритою для інновацій, запропонованих містянами.
Пані Вікторія наголошує: плутати новостворене КП з однойменною громадською організацією «Товариство захисту тварин «Вірність» не варто.
- Це різні речі. Громадська організація – це декілька небайдужих людей, об’єднаних для допомоги безпритульним тваринам міста. Всупереч чуткам, які ходять містом, громадська організація ніколи не отримувала фінансування з місцевого або будь-якого іншого бюджету. Допомагають звичайні люди.
Так, в 2017 році волонтери ГО «Вірність» при підтримці небайдужих людей зібрали кошти для трьох візитів мобільної ветеринарної клініки. А на власних подвір’ях зоозахисники створили міні-притулки. Ось у одному з них – «Там, де живе любов» – знайшли прихисток 18 бездомних котів, у іншому домашньому притулку «Пес – мокрий ніс» сімейна пара опікується 36-ма собаками. До речі, серед них чимало інвалідів.
Керівник «Вірності» сподівається на подальше милосердя земляків:
-Будьте більш лояльними до безпритульних тварин, адже причина їх появи на вулицях міста – людина і тільки людина. І тільки в наших руках право обирати шлях вирішення цієї проблеми. Гуманний, і тільки гуманний.